Nawadnianie terenów zielonych jest bardzo zróżnicowane z uwagi na wielkości i kształty terenów przeznaczonych do nawadniania oraz roślinność występującą na danym terenie.
Automatyczne systemy nawadniania działają bezobsługowo. Zapewniają odpowiednią ilość wody do gleby, która wpływa na prawidłowy rozwój roślinności. Wpływają na oszczędność i efektywne wykorzystanie wody. Dzięki regularnemu nawadnianiu roślinność jest w prawidłowej kondycji.
Systemy nawadniania terenów zielonych mogą posiadać różne źródła wody. W przypadku dużych systemów nawadniania są to przeważnie studnie głębinowe czy zbiorniki powierzchniowe. W mniejszych np. ogrodach przydomowych inwestorzy często decydują się na stosowanie wody pochodzącej z sieci wodociągowej lub zbiorników na wodę deszczową. Źródło wody wpływa na urządzenia filtrujące jakie należy użyć w danym systemie nawadniania. W przypadku terenów zielonych spotykamy się najczęściej z filtrami dyskowymi oraz siatkowymi, rzadziej z filtrami żwirowymi lub hydrocyklonami. W przypadku automatycznych systemów nawadniania terenów zielonych stosuje się również m.in.: