Istnieją trzy główne opcje nawadniania kukurydzy: bruzda (zalewowo), zraszanie (deszczownia lub zraszacze) lub nawadnianie kropelkowe (na powierzchni lub pod powierzchnią). Tutaj odkryjesz wiele wyjątkowych zalet nawadniania kropelkowego, które zarówno zwiększają plony, jak i minimalizują nakłady.
Uprawa kukurydzy
Kukurydza jest rośliną o wysokich wymaganiach nawozowych, potrzebującą dostarczenia do gleby dużych ilości wapnia i magnezu. Oprócz przygotowania gleby pod kątem wartości odżywczych, efektywna uprawa kukurydzy pociąga za sobą konieczność stworzenia wydajnego systemu irygacyjnego. Zapotrzebowanie tej rośliny na wodę wynosi około 500 mm w całym okresie wegetacji. W Polsce coraz częściej rolnicy podejmują próby zwiększenia ilości plonu dzięki dostarczeniu wody podczas wegetacji. Nawadnianie kukurydzy, w zależności od zastosowanej technologii może różnić się kosztami eksploatacyjnymi i wydajnością.
Metody na nawadnianie kukurydzy
Nawadnianie kukurydzy odbywa się z zastosowaniem trzech podstawowych metod: zalewowo, zraszanie (deszczownia lub zraszacze) lub nawadnianie kropelkowe (napowierzchni lub pod powierzchnią). Nawadnianie zalewowe nawiązuje do starożytnych tradycji w rolnictwie. Polega na zalaniu wodą specjalnie przygotowanych bruzd, których głębokość nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Nawilżenie następuje poprzez wsiąkanie wody w glebę i przy lżejszych glebach gdzie powierzchniowa migracja cząstek wody jest wręcz niemożliwa całkowicie się nie sprawdza. System ten generuje ogromne zapotrzebowanie na wodę.
Uprawa kukurydzy z wykorzystaniem systemu zraszania daje większe możliwości automatyzacji całego procesu. Jednak powierzchniowe nawadnianie za pomocą zraszaczy lub deszczowni generuje również duże straty wody poprzez parowanie wody. Systemy tego typu wymagają pracy na wyższych ciśnieniach 5-10 atm. co również zwiększa koszty budowy systemu nawadniania poprzez zakup pomp o większej mocy czy o większych średnicach
Nawadnianie kropelkowe kukurydzy
Naziemne lub podpowierzchniowe nawadnianie kropelkowe kukurydzy stanowi najbardziej wydajny i bezawaryjny system irygacji pól uprawnych. Wymaga wprawdzie większych inwestycji początkowych i przygotowania infrastruktury, lecz zapewnia wieloletnie bezawaryjne użytkowanie. Nawadnianie kropelkowe kukurydzy w maksymalnym stopniu wykorzystuje wodę, dostarczając je do roślin z ogromną precyzją. Nawadnianie pól uprawnych kukurydzy metodą kropelkową może odbywać się w całości automatycznie, co generuje oszczędności na robociźnie i wykorzystywaniu maszyn rolniczych. Linia kroplująca jest idealna do nawadniania kukurydzy przy ograniczonej ilości wody. Zwiększa efektywność jej wykorzystania, ponieważ nie powoduje parowania ani spływu, a woda jest precyzyjnie kierowana do strefy korzeni. W naszej ofercie posiadamy linię kroplującą D5000 z cienkościennym kroplownikiem, której odpowiednia grubość ścianek pozwala na stosowanie również w technologii podziemnej.
Nawadnianie kropelkowe to najlepsza opcja dla kukurydzy.
Produkty polecane do nawadniania kropelkowego kukurydzy: D5000 Rivulis