Niezależnie od tego, czy uprawy prowadzone są na otwartym polu, w tunelu czy w hydroponice, plantator może ograniczyć ryzyko i zwiększyć szanse na powodzenie wybierając system nawadniania kroplowego o optymalnych parametrach pracy.
Nawadnianie zalewowe nie jest opłacalne przy produkcji truskawek przeznaczonych na rynek owoców świeżych Jeśli chodzi o zraszacze, nawadnianie kroplowe pozwala na najbardziej równomierne dozowanie wody, co przekłada się na znacząco wyższe przychody. Warto pamiętać, że stosowanie zraszaczy zwiększa ryzyko chorób roślin i uszkodzeń owoców ze względu na rozpylanie wody na liściach i owocach. Truskawki są bardzo podatne na różne choroby, co ogranicza możliwość stosowania chemikaliów przy ich uprawie.
Zraszacze okazują się zazwyczaj potrzebne w początkowych fazach wzrostu, lecz nie należy ich stosować przez większą część trwania cyklu upraw.
Truskawki sadzi się zwykle w odstępach 25–30 cm. Każda roślina daje zazwyczaj od 0,75 do 1,3 kg owoców. To sprawia, że zachowanie bliskich odstępów między kroplownikami jest niezwykle istotne.
Poza wspomaganiem równomiernego wzrostu upraw taki rozstaw ułatwia również ługowanie soli nagromadzonych zarówno pod, jak i na krawędzi grządek. Biorąc pod uwagę długi cykl upraw truskawek, zachowanie bliskich odstępów między kroplownikami zapobiega gromadzeniu się soli między kroplownikami, gdyż ułatwia jej odsuwanie od uprawy. Większe odstępy między kroplownikami mogą powodować osadzanie się resztek soli w strefie korzeniowej między emiterami.
Zalecamy, aby odstępy między kroplownikami wynosiły maksymalnie 15-20 cm, co pozwoli zapewnić bardzo równomierny rozkład nawozu i wody, nawet przy krótkich czasach nawadniania, które są często stosowane przez plantatorów truskawek.
Produkty polecane do nawadniania truskawek:
Taśma kroplująca D1000
Kroplownik Supertif