Nawadnianie upraw rzędowych, takich jak ogórki, cebula, ziemniaki, sałata i inne warzywa, może być wyzwaniem, szczególnie podczas kiełkowania w upalne i suche dni, kiedy liczy się każda kropla wody. Firma HA-DWA-O oferuje niezawodne, wydajne rozwiązania optymalizujące plony.
Nawadnianie warzyw
Plantacje warzyw wymagają zastosowania przemyślanych i wydajnych systemów nawadniających, które pozwolą sterować parametrami nawadniania w zależności od warunków atmosferycznych i typu prowadzonej uprawy. Szczególne wyzwania dotykają producentów upraw rzędowych, rzędowo-pasowych, takich jak ogórek, pomidor, cebula,ziemniak, sałata. Rośliny te potrzebują stabilnych warunków glebowych, zarówno pod względem odczynu pH, ilości składników odżywczych, jak odpowiedniej wilgotności. Odchylenie od normy jednego z tych parametrów generuje ogromne straty finansowe. Łatwo ich uniknąć, jeśli podejmiemy decyzję o montażu systemów proponowanych przez naszych specjalistów. Nawadnianie kropelkowe warzyw sprawdza się w każdych uprawach o każdej wielkości plantacji, niezależnie od rejonu kraju. Dobrze dobrane taśmy RIVULIS D1000 bądź linie kroplujące D5000 pozwalają zwiększyć plon o wysokiej jakości. Zapewniają osiągnąć produkty dobrze wybarwione, o wyrównanej kalibracji. Oceniając koszty założenia i prowadzenia upraw, należy bezwzględnie wyeliminować ryzyko niedoboru wody, poprzez montaż dobrze zaprojektowanego systemu nawadniania kropelkowego.
Uprawa warzyw - różne rodzaje nawadniania
Nawadnianie warzyw, można wykonać na wiele sposobów. Starą, archaiczną metodę stanowi uprawa warzyw z wykorzystaniem metody zalewowej. Przy dzisiejszej potrzebie racjonalnego gospodarowania wodą, jak również przy używaniu ciężkiego sprzętu rolniczego metoda ta jest coraz mniej spotykana. Inną opcją pozostaje nawadnianie za pomocą deszczowni szpulowych. Nawadniane warzyw w ten sposób też ma wiele wad. Charakteryzuje się wysokim zużyciem wody, która trafia nie tylko w miejsce poboru wody przez rośliny ale również w międzyrzędzia. W niektórych uprawach zbyt duża kropla wody zdziałka zraszającego może doprowadzić do uszkodzeń roślin, co powoduje, że rośliny są bardziej podatne na choroby. Nawadnianie warzyw można przeprowadzić za pomocą zraszaczy polowych, pokrywających całą powierzchnię uprawy. Rozwiązanie w ten sposób podlewania jest dużo lepsze jak przy deszczowniach szpulowych. Można do danej uprawy dobrać odpowiednie zraszacze o optymalnych parametrach. Mamy tu na myśli wydatek (wyrażany w m3/h)i zasięg zraszania oraz wielkość dyszy zraszacza, która ma wpływ na wielkość spadającej kropli wody. Należy pamiętać, że takie uprawy jak ogórek, pomidor, zewzględu na możliwość szybkiego rozwoju chorób grzybowych nie należy podlewać„od góry”. Idealnym rozwiązaniem dla nawadniania zarówno tych warzyw jak i innych jest nawadnianie kropelkowe.
Nawadnianie kropelkowe warzyw - najważniejsze zalety
Nawadnianie kropelkowe warzyw to inwestycja, która w każdym roku dostarcza ogromne oszczędności wody, oszczędności kosztów robocizny, mniejszej eksploatacji maszyn. Uprawa warzyw z dobrze zaprojektowanym kropelkowym systemem nawadniania gwarantuje równomierne rozprowadzanie wody i zapewnia stałą wilgotność gleby, niezależnie od warunków zewnętrznych. Istotna jest redukcja ryzyka infekcji bakteryjnych i chorób generowanych przez grzyby. Nawadnianie warzyw metodą kropelkową to obecnie standard dla plantatorów poszukujących maksymalizacji wydajności i minimalizacji kosztów uprawy. Nasz flagowy produkt- taśma Rivulis D1000, której jesteśmy wyłącznym dystrybutorem na Polskę, charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem produktów, tak aby pod daną uprawę,można było dobrać optymalne rozwiązanie uwzględniające potrzeby roślin, warunki glebowe. Taśma D1000 jako pierwsza na świecie posiada cienkościenny emiter wykonany w technologii Active Flex, z wylotem szczelinowym, który zapobiega zasysaniu cząstek gleby przy odcięciu dopływu wody. Dlatego też D1000 jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań podpowierzchniowych. Taśmę D1000 można bezpiecznie przykryć kilkucentymetrową warstwą ziemi. Jest to bardzo istotne w niektórych uprawach tj. cebula, gdzie bez przykrycia taśmy, którą rozkładamy razem z siewem czy sadzeniem silne wiatry powodują niekontrolowane przesuwanie się taśm w międzyrzędziach. Stosując taśmę D1000 obsypaną ziemią 2-3 cm plantator może być pewny, że woda będzie dostarczanaw precyzyjnie równo w międzyrzędziach.
Produkt polecany: Taśma kroplująca Rivulis D1000